رکورد صادرات و واردات چای شکسته شد

  • 1402/01/31
  • 383 بازدید

بر اساس آمار گمرگ، رکورد صادرات چای ایرانی با ۴۴.۲ میلیون دلار و واردات این محصول با ۶۶۵ میلیون دلار در سال ۱۴۰۱ شکسته شد.

بر اساس آماری که گمرک منتشر کرده است رکورد صادرات چای ایرانی با ۴۴.۲ میلیون دلار به ۲۶ کشور و واردات این محصول با ۶۶۵ میلیون دلار از ۱۰ کشور در سال ۱۴۰۱ شکسته شد.


بیشترین رکورد صادرات چای ایرانی پیش از این مربوط به سال ۱۳۹۳ با حدود ۳۵۶۱۳ تن بود که در سال ۱۴۰۱ شکسته شد. در سال گذشته حدود ۲۶ هزار تنی چای در کشور تولید شد که حدود ۱۰ هزار تن آن صادر شد.


صادرات چای در سال ۱۴۰۱ حدود ۳۴.۸ درصد در مقایسه با سال ۱۴۰۰ افزایش یافته است و واردات این محصول نیز در سال ۱۴۰۱ در مقایسه با سال قبل افزایش ۴۵.۹ درصدی دارد؛ بنابراین گزارش سالانه حدود ۱۰۰ هزار تن چای در کشور مصرف می‌شود که در سال گذشته حدود ۲۶ هزار تن این محصول در کشور تولید شده است که به دلیل یارانه دریافتی تولید و قیمت مناسب ۳۸ درصد آن صادر شده است.


از مشکلات صنعت چای کشور به توسعه شبکه آبیاری نوین، افزایش ضریب مکانیزاسیون، تسهیلات نوسازی کارخانجات و ماشین آلات فرآوری و برندسازی می‌توان اشاره کرد که با سرمایه گذاری می‌توان برای رفع آن اقدام کرد و میزان تولید این محصول را در کشور افزایش داد.
باشگاه خبرنگاران جوان