فرهنگ آبزی‌ مصرفی در کشور نیازمند عزم ملی است

  • 1402/02/14
  • 412 بازدید

رئیس سازمان شیلات ایران با بیان این که فرهنگ آبزی‌ مصرفی در کشور نیازمند عزم ملی است، گفت: با توجه به این که مصرف سرانه آبزیان ۱۳.۸ کیلوگرم است برای افزایش این رقم باید عزم ملی داشته باشیم.

معاون وزیر و رئیس سازمان شیلات ایران در همایش مدیران کل شیلات با بیان این که سال گذشته ۸ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان جذب سرمایه‌گذاری در حوزه شیلات داشته‌ایم، بیان کرد: ۱۷۶ مزرعه پرورش خاویار در ایران فعال و تولید این محصول بعد از انقلاب اسلامی به ۹۵ درصد رسیده است.


مقام مسئول تصریح کرد: در کشور ظرفیت‌های متعددی برای توسعه صادرات آبزیان وجود دارد که لازم است در برنامه‌های عملیاتی مورد توجه قرار گیرد.


رئیس سازمان شیلات ایران با اعلام آن که باید برای افزایش تولید فعلی آبزیان به ۲ برابر تلاش کنیم، اذعان داشت: در این راستا اطلس شیلات کشور براساس ظرفیت‌های زیستی و استانی تهیه و ابلاغ شده است.


وی با اشاره به چندوجهی بودن حوزه تصمیم‌سازی شیلات طی سال‌های اخیر افزود: در این راستا شورای راهبری شیلات در استان‌ها تشکیل شده است تا در خصوص تولید و مصرف، تصمیم‌گیری و اقدام شود.


حسینی با اشاره به این که بیش از ۳۳ درصد برنامه‌های این سازمان در راستای افزایش بهره‌وری است، تاکید کرد: در حوزه مصرف نیز ارزان‌سازی، فرهنگ‌سازی برای گنجاندن ماهی در برنامه غذایی، عرضه، انتقال بدون واسطه و ایجاد بازارهای تخصصی از مواردی است که باید در دستور کار قرار گیرد. و سرانه مصرف ماهی در کشور را ۱۳.۸ کیلوگرم عنوان کرد و گفت: با سرانه مصرف ماهی در دنیا فاصله داریم.


تعداد گونه‌های پرورشی آبزیان افزایش یابد


رئیس سازمان شیلات ایران با بیان این که ۴۵۶ گونه آبزیان در دنیا پرورش داده می‌شود، گفت: با همت ملی باید تعداد گونه‌های پرورشی را افزایش دهیم. و فرهنگ‌سازی برای مصرف آبزیان اقدام ملی است و لازم است با ترویج فرهنگ آبزی‌مصرفی اقشار متوسط و کم‌درآمد جامعه را به مصرف این پروتئین ترغیب کنیم.


رکورد پرورش میگو تا ۲۰۰ هزار تن خواهد شکست


حسینی با تاکید بر تکمیل زنجیره ارزش در حوزه آبزیان گفت: ایجاد و تقویت خوشه تولید و زنجیره ارزش لازم و ضروری است.


وی از افزایش ۹ درصدی صادرات آبزیان در سال گذشته خبر داد و افزود: در سال گذشته ارزش آبزیان صادراتی ۶۰۰ میلیون دلار برآورد شد که هد‌فگذاری برای ارزآوری این حوزه تا ۲ میلیارد دلار امکان‌پذیر است. و برای افزایش رکورد پرورش میگو در کشور تا ۲۰۰ هزار تن لازم است از علم شرکت‌های دانش‌بنیان استفاده شود.
وزارت جهاد کشاورزی