صادرات سیر به روسیه تا ۱۰ برابر قیمت داخلی

  • 1402/03/04
  • 395 بازدید

نایب رئیس کمیسیون کشاورزی و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی گفت: صادرات سیر به کشور روسیه در حال انجام، و قیمت صادرات این محصول ۱۰ برابر قیمت داخلی است.

عباس جهانگیرزاده نایب رئیس کمیسیون کشاورزی و منابع طبیعی مجلس بیان کرد: با برداشت محصول پرخاصیت سیر در پارس‌آباد و مناطق گرمسیری شمال استان اردبیل پیش‌بینی می‌شود بیش از ۷۰ هزار تن سیر با کیفیت و ارقام مناسب تولید و روانه بازار مصرف داخلی و خارجی شود.


وی عنوان کرد: این میزان تولید سیر خشک و تر زمینه خوبی را برای صادرات این محصول فراهم کرده هر چند که در داخل کشور قیمت سیر با حضور دلالان در منطقه به کمتر از ۱۰ هزار تومان رسیده است.


مقام مسئول افزود: این نرخ در مقایسه با قیمت صادراتی ۱۰ برابر رشد نشان می‌دهد به طوری که در کشور روسیه قیمت هر کیلو سیر بالای ۹۰ تا ۱۰۰ هزار تومان است.


جهانگیرزاده اذعان داشت: نبود کارخانه فرآوری در شمال استان اردبیل یکی از چالش‌ها و مشکلات جدی است که تولید این محصول را با مشکلات و تنگناهایی روبه‌رو کرده در حالی که بیش از ۲۷ هزار نفر در عملیات کشت و برداشت این محصول مشغول فعالیت هستند. و یک‌هزار و ۸۰۰ هکتار از اراضی حاصلخیز منطقه به زیر کشت این محصول با ارزش رفته اما نسبت به سال‌های گذشته کاهش ۶۰ درصدی را در تولید محصول شاهد هستیم.


وی بیان کرد: کشاورزان منطقه به دلیل شرایط نامناسب برداشت در سال‌های گذشته به جای سیر، به کشت دانه‌های روغنی کلزا و گندم روی آوردند و چندان رغبتی به تولید سیر نشان نمی‌دهند.


نماینده مردم پارس‌آباد، بیله‌سوار و اصلاندوز در مجلس شورای اسلامی بازار صادراتی این محصول را پررونق اعلام کرد و یادآور شد: بخش عمده‌ای از تجار و بازرگانان با خرید، سورتینگ و بسته‌بندی مناسب سیر را به قیمت گزاف ۹۰ تا ۱۰۰ هزار تومان به کشور روسیه و کشورهای آسیای میانه صادر می‌کنند که در نوع خود این نرخ قابل تأمل است.
اقتصادآنلاین