۲۸ هزار تن چای خشک در کشور تولید شد

  • 1402/06/01
  • 451 بازدید

رئیس سازمان چای، از پرداخت ۵۰ درصدی مطالبات چایکاران خبر داد و اضافه کرد: ارزش برگ سبز خریداری شده تاکنون حدود ۱۶۰۰ میلیارد تومان است که ۸۰۰ میلیارد تومان آن به حساب چایکاران واریز شده است.

حبیب جهانساز، با بیان اینکه از ابتدای فصل برداشت چای تاکنون ۱۲۶ هزار و ۵۵۴ تن برگ سبز از چایکاران گیلان و مازندران خریداری شده است، بیان کرد: از این میزان برگ سبز خریداری شده، ۴۷ درصد درجه یک و ۵۳ درصد درجه دو است.


مقام مسئول، از تولید ۲۸ هزار و ۴۷۵ تن چای خشک خبر داد و عنوان کرد: از نظر تولید برگ سبز چای نسبت به مدت مشابه سال گذشته شاهد افزایش ۴۹ درصدی هستیم؛ این در حالی است که در پایان دوره برداشت سال گذشته ۱۱۶ هزار تن برگ سبز خریداری کردیم.


وی، با بیان اینکه چین سوم روزهای پایانی خود را سپری می کند و به زودی چین چهارم آغاز می شود، تصریح کرد: این میزان برگ سبز خریداری شده طی ۱۵ سال اخیر بی سابقه بوده است. و ارزش برگ سبز خریداری شده تاکنون حدود ۱۶۰۰ میلیارد تومان است که ۸۰۰ میلیارد تومان آن به حساب چایکاران واریز شده است.


جهانساز، در ادامه از صادرات حدود ۳۰۰۰ تنی چای خشک خبر داد و اظهار کرد: امیدواریم تعادل بین تولید چای داخلی و واردات صورت بگیرد؛ البته با اقدام به موقع وزارت جهاد کشاورزی، شاهد تعادل در بازار خواهیم بود و قرار شده مشوق های صادراتی و کاهش تعهدات ارزی برای صادرکنندگان در نظر گرفته شود.


رئیس سازمان چای از پیش بینی صادرات ۱۰ هزار تنی چای خشک گفت و عنوان کرد: توجه به صادرات در بازار چای رونق ایجاد می کند؛ همچنین با نظر کمیته ساماندهی چای، قبل از تعیین تکلیف چای تولیدی امسال، در انبارهای چای سنواتی بسته خواهد ماند.


وی با اشاره به برگزاری نشست هماهنگی وزیر جهاد کشاورزی با تجار و بازرگانان و سندیکای صنعت چای، یادآور شد: واردکنندگان باید بخشی از چای داخل را خریداری کنند.


 
خبرگزاری ایسنا