واردات چای به ۲۱ هزارتن رسید

  • 1402/08/16
  • 388 بازدید

مدیر اجرایی سندیکای چای گفت: بنابر آمار گمرک در ۷ ماهه امسال ۲۱ هزارتن چای وارد شده است که با این وجود کمبودی در عرضه نداریم.

صادق حسنی مدیر اجرایی سندیکای چای بیان کرد: بنابر آمار امسال ۱۴۹ هزار و ۳۱۰ تن برگ سبز چای از چایکاران خریداری شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۳۹ درصد رشد داشته است.


وی افزود: ۴۱ درصد برگ سبز خریداری شده درجه یک و ۵۹ درصد درجه ۲ است.


مقام مسئول، از پرداخت ۶۲ درصد مطالبات چایکاران خبر داد و تصریح کرد: با شروع فصل سرما و افزایش مصرف و فروش کارخانجات پیش بینی می‌شود که پرداخت مطالبات توسط کارخانجات و دولت صورت گیرد. وامسال از مجموع بهای برگ سبز خریداری شده ۳۳ هزار و ۵۹۵ تن چای خشک تولید شده است.


حسنی، با بیان اینکه کمبودی در عرضه چای نداریم، اذعان داشت: متوسط واردات چای در سنوات اخیر ۶۵ هزار تن بوده است، درحالی که سال گذشته متوسط واردات ۱۱۰ هزارتن بوده که از متوسط سال‌های اخیر ۴۵ هزارتن بیشتر واردات چای داشتیم.


مدیر اجرایی سندیکای چای، درباره آخرین وضعیت چای عنوان کرد: بنابر آمار گمرک در ۷ ماهه امسال ۲۱ هزار تن چای وارد شده است که ۵ هزار و ۹۰۰ تن مربوط به مهرماه است که بنابر پیش بینی وزارت جهاد مبنی بر واردات ۲۰ هزارتن چای در ۶ ماهه دوم، ۱۴ هزارتن دیگر تا پایان سال باید وارد شود.


وی، با بیان اینکه سالانه ۸۰ تا ۸۵ هزار تن چای مصرف می‌شود، یادآور شد: با احتساب تولید داخل و کسر صادرات، مابقی نیاز کشور وارد می‌شود.
باشگاه خبرنگاران جوان