ایران تولید کننده ۷۰ درصد گل محمدی دنیا / رتبه نخست تولید گلاب

  • 1403/02/24
  • 106 بازدید

رئیس موسسه تحقیقات جنگل‌ها گفت: علی رغم آنکه ایران ۷۰ درصد تولید گل محمدی دنیا را داراست، سهم آن از درآمد جهانی یک درصد است.

علی علی زاده رئیس موسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع در همایش روز ملی گل محمدی و گلاب بیان کرد: با تمرکز فعالیت گیاهان دارویی بر حوزه شناخت و مباحث اکولوژیکی و زراعت گیاهان دارویی به این نتیجه رسیدیم که ۲۲۰۰ گونه از ۸ هزار گونه گیاهان دارویی در کشور ما وجود دارد.


وی افزود: از ۴۸ هزار نمونه بذری که در اختیار داریم، ۲۲ تا ۲۳ هزار نمونه مربوط به گیاهان دارویی است.


علی زاده با بیان اینکه ۲۰ اردیبهشت روز ملی گل محمدی و گلاب نام گذاری شده است، تصریح کرد: امروز به‌طور رسمی کارگاه اسانس گیری گل محمدی راه اندازی می‌شود.


رئیس موسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع اذعان داشت: علی رغم آنکه ۷۰ درصد  تولید گل محمدی دنیا را دارا هستیم، اما عایدی ما یک درصد از درآمد جهانی است. گفتنی است دنیا ۹۰ درصد تولید گل محمدی را به اسانس و ۱۰ درصد را به گلاب تبدیل می کند، درحالیکه کشورما ۹۰ درصد گلاب می گیرد.


 با توجه به آنکه به حوزه فرآورده های گل محمدی همانند دیگر کشورها ورود پیدا نکردیم، سالانه ۱۵ تا ۲۰ میلیون دلار از این محل درآمد ارزی داریم.


مقام مسئول، با بیان اینکه گلاب گیری یکی از حوزه های مشارکت مردم است، خاطر نشان کرد: با ترویج نتایج علمی به جای تبدیل به گلاب باید گل محمدی به اسانس و دیگر فرآورده ها تبدیل شود تا ارزش افزوده بیشتری را برای کشور در برداشته باشد.


 سالانه ۸۰۰ تا ۹۰۰ میلیون دلار درآمد ارزی گیاهان دارویی است، در حالیکه با  فرآوری کامل همانند دیگر کشورها می توان درآمد ارزی را به ۲۶ میلیون دلار رساند. ایران رتبه نخست تولید گلاب در دنیا را داراست و همواره به ۳۶ کشور دنیا صادرات دارد.
باشگاه خبرنگاران جوان