نیازی به واردات تیلاپیا نداریم

  • 1403/03/01
  • 131 بازدید

مدیرعامل اتحادیه ماهیان سردآبی گفت: در شرایطی که قیمت قزل آلا در بازار کاهش یافته است، مسئولان معاونت بازرگانی به بهانه تنوع گونه‌ای به دنبال واردات تیلاپیا هستند.

آرش نبی زاده مدیرعامل اتحادیه ماهیان سردآبی اظهار کرد: قیمت کنونی هرکیلو قزل آلا سرمزرعه ۱۱۵ تا ۱۲۰ هزار تومان و عمده فروشی ۱۲۰ تا ۱۲۵ هزار تومان است، درحالیکه قیمت تمام شده قزل آلا برای تولیدکنندگان ۱۶۵ تا ۱۷۰ هزار تومان است.


مقام مسئول تصریح کرد: علی رغم کاهش قیمت قزل آلا و زیان چشمگیر تولیدکنندگان، معاونت بازرگانی وزارت جهاد به بهانه تنوع گونه‌ای به دنبال واردات تیلاپیا است که این امر آسیب جدی به تولید می‌زند.


نبی زاده افزود: یکی از مشکلات ما با وزارت جهاد در خصوص ماهی آن است که به رغم دخالت در امر قیمت گذاری، مسئولیتی در این حوزه نمی‌پذیرند، درحالیکه بار‌ها اعلام کرده ایم که خرید تضمینی ماهی توسط وزارت جهاد باید انجام شود.


مدیرعامل اتحادیه ماهیان سردآبی اذعان داشت: در شرایطی که قیمت قزل آلا افت کرده است، مسئولان معاونت بازرگانی بدنبال واردات تیلاپیا هستند، درحالیکه سازمان شیلات پذیرفت که اتحادیه‌های تولیدی خودشان مسئولیت بازار را بر عهده بگیرند که در این راستا نیاز است برنامه دقیق تولید به اتحادیه‌های تولیدی دهند، چنانچه نتوانستند تولید را انجام دهند، واردات انجام شود.


وی، درباره آینده تولید قزل آلا بیان کرد: اگر مسئولان وزارت جهاد دخالتی در امر بازار نداشته باشند و با مطرح کردن واردات سیگنال‌های منفی به بازار ندهند، پیش بینی می‌شود که تولید قزل آلا به ۱۳۰ تا ۱۳۵ هزار تن برسد.


نبی زاده با بیان اینکه نیازی به واردات تیلاپیا نداریم، خاطر نشان کرد: علی رغم اخطار‌های سازمان شیلات و اتحادیه تولیدی، معاونت بازرگانی مسئولان وزارت جهاد سیاست خود را دنبال می‌کنند که این امر به زیان تولید تمام می‌شود.
اقتصاد آنلاین