خرید برگ سبز چای به۵۱ هزار تن رسید

  • 1403/03/13
  • 126 بازدید

مدیر اجرایی سندیکای چای گفت: بنابر آمار ۵۱ هزار و ۸۹۲ تن برگ سبز چای با ارزش ۹۰۲ میلیارد تومان از چایکاران خریداری شده است.

صادق حسنی مدیر اجرایی سندیکای چای بیان کرد: بنابر آمار از ابتدای فصل برداشت تا ۹ خرداد ۵۱ هزار و ۸۹۲ تن برگ سبز چای با ارزش بالغ بر ۹۰۲ میلیارد تومان از چایکاران خریداری شد که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲ درصد کاهش داشته است که پیش بینی می شود در چین های بعدی جبران شود.


مقام مسئول، از پرداخت ۲۵ درصد مطالبات چایکاران خبر داد و اذعان داشت: تاکنون ۶۷۷ میلیارد تومان از مطالبات مربوط به قدرالسهم کارخانجات پرداخت شده است.


حسنی با بیان اینکه ۸۲ درصد برگ سبز چای خریداری شده درجه یک و ۱۸ درصد درجه ۲ است، افزود: از مجموع بهای برگ سبز خریداری شده ۱۱ هزار و ۶۸۲ تن چای خشک استحصال شده است.


مدیراجرایی سندیکای چای درباره آخرین وضعیت واردات چای تصریح کرد: بنابر آمار در ۲ ماهه ابتدای امسال ۷ هزار و ۴۳۱ تن چای وارد کشور شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۴۵ درصد رشد داشته است.


وی حداکثر مصرف سالانه چای را ۷۰ هزارتن اعلام کرد و اظهار داشت: با توجه به افزایش واردات قهوه و احتساب تولید داخل به نظر می‌رسد که میزان واردات ۳۸ هزارتن همانند مدت مشابه سال قبل جوابگوست.


حسنی خاطر نشان کرد: با افزایش اخیر قیمت چای برای مصرف کننده در بازار، فروش به کندی صورت می‌گیرد و از طرفی فروش چای تجاری و روند صادرات کند است. و با توجه به کاهش نقدینگی کارخانجات و افزایش بهای برگ سبز، کارخانجات همانند گذشته قادر به پرداخت بهای برگ سبز نیستند که انتظار می‌رود ردیف اعتباری برای پرداخت بهای چای در نظر گرفته شود.
باشگاه خبرنگاران جوان