ضریب خوداتکایی ایران در تولید دانه های روغنی دو رقمی می شود

  • 1395/06/29
  • 658 بازدید

معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت : ضریب خودتکایی در تولید دانه های روغنی از میزان تک رقمی به دو رقمی خواهد رسید .

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما ، عباس کشاورز در مصاحبه با اشاره به برنامه های توسعه کشت دانه های روغنی در سال زراعی جدید اظهار داشت : سالانه به طور متوسط3.8 میلیارد دلار صرف واردات روغن و دانه های روغنی شده که بالاترین رقم است .

وی افزود : در اجرای سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی برای توسعه کشت کلزا اقدام کرده ایم که امسال نخستین بار در تاریخ کشاورزی ایران به 200 هزار هکتار خواهد رسید و پیش بینی می کنیم 140 تا 150 هزار تن دانه روغنی به دست آید که بالاترین ضریب تولید روغن را هم دارد .

وی افزود : توسعه کشت کلزا در جنوب کشور و در شمال غرب کشور مانند سبلان هم قابل انجام است و در همه استان ها می توان کشت کرد و در تناوب کشت دیگر محصولات زراعی از جمله گندم و برنج قرار دارد و بیشترین نیاز آبی خود را از باران تامین می کند.

کشاورز افزود : 40 درصد دانه های روغنی کلزا روغن می دهد که بالاترین میزان است و ریشه های آن با نفوذ عمیق در خاک باعث اصلاح کیفیت خاک می شود و بهره وری آن را افزایش می دهد .

وی افزود : گیاه کلزا همچنین خاصیت های مهم دیگری دارد و به افزایش تولید عسل هم کمک می کند.

معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت :‌ ظرفیت کارخانه های روغنکشی در داخل کشور به 4 میلیون تن می رسد و با امکانات موجود می توان مراحل کشت و برداشت کلزا را با روش های مکانیزه انجام داد .

وی اظهار داشت : باتوجه به استقبال کشاورزان انتظار داریم تولید این محصول افزایش یابد و البته در توسعه کشت آفتابگردان روغنی هم برنامه های خوبی داریم و امسال گسترش خواهد یافت و گیاه سویا نیز در برنامه توسعه کشت قرار دارد که ضریب روغن دهی آن کمتر است و بیشتر به تامین پروتئین کمک می کند و 18 درصد روغن و 25 درصد پروتئین دارد.
خبرگزاری صداوسیما